niedziela, 17 września 2017

Jak oszczędzać?

Witajcie Księżniczki

Znów Dzień Pański a ja tu o finansach... ale będzie i w odniesieniu do niedzieli ;).

Na temat oszczędzania można byłoby pisać i pisać, ale postaram się skrócić moją skromną wiedzę w tym temacie do niezbędnego minimum. Pomysł tego tematu powstał w mojej głowie jakiś czas temu, ale ostatecznych kształtów i decyzji, co do czasu realizacji nabrał po rozmowie z jedną koleżanką, która jest współautorem całego Projektu.

W większości rodzin to kobieta jest tą osobą, która dba o codzienne zaopatrzenie: robi zakupy czy to żywnościowe czy też kupuje ubrania, kosmetyki, środki czystości (mam na myśli żonę, matkę). Z płaceniem rachunków jest różnie: niektórzy robią to przez Internet, niektórzy (zwłaszcza starsze pokolenie) stoją w kolejce do okienka w banku, na poczcie. W tych kolejkach też częściej spotyka się kobiety.

Nie jest łatwo oszczędzać, kiedy rodzina ma mnóstwo wydatków, niezbyt wysokie dochody, a jeszcze, nie daj Boże, dojdzie jakaś poważna choroba, która wymaga wysokich kosztów leczenia. Każda sytuacja jest indywidualna, ale ja skupię się na takiej opcji wypośrodkowanej... obojętne, czy jest to rodzina, czy jest to singielka.

Kilka lat temu miałam okazję uczestniczyć w kursie Crowna. Jest to kurs, który uczy o gospodarowaniu swoim budżetem w oparciu o Pismo Święte. Biblia bardzo dużo mówi o finansach. Można znaleźć fragmenty o zarabianiu, wypłacaniu, inwestowaniu, oszczędzaniu, wydawaniu... Polecam udział w takim kursie (CROWN). Howard Dayton w swojej książce "Twoje pieniądze się liczą", która jest jedną z listy lektur napisał: "Pierwszym przelewem, jaki robimy po otrzymaniu wypłaty, powinien być dar dla Pana, zaś drugi powinien iść na rachunek oszczędnościowy... przynajmniej 10% dochodów."




1. Na co chcesz oszczędzać?
Celów oszczędzania może być wiele i od nich zależy, jaką sumę chcemy odłożyć. Urlop, wakacje (w kraju lub za granicą), studia, remont, zakup sprzętu do mieszkania, nowa para butów (chociaż na to powinno nas być stać bez oszczędzania, ale niestety, nie zawsze tak jest, zwłaszcza jeśli buty są markowe i mają służyć przez kilka sezonów).
Warto też co miesiąc odkładać jakąś sumę bez celu. Po prostu na wszelki wypadek - lud mrówczy, chociaż bez siły, a w lecie nazbiera żywności /Prz 30, 25/.

2. Jak się za to zabrać, jeśli jeszcze się nie zabrałam ;)?
Jeśli już wybrałaś cel, zastanów się jaką kwotę potrzebujesz zgromadzić i ile czasu na to potrzebujesz. Im masz go więcej tym mniejszą sumę co miesiąc będziesz odkładać.

3. Gdzie chcesz oszczędzać?
Możesz odkładać do skarpety, do garnuszka, do skarbonki. Możesz też podejść do banku i zapytać, jakie są możliwości oszczędzania na koncie. Najlepiej porównać sobie kilka ofert i wybrać najlepszą. Ja jeszcze zachęcam do tego, żeby wybrać któryś z tych bardziej solidnych banków. 
W moim od niedawna pojawiła się opcja trenera finansowego. Z ciekawości zerknęłam, na czym to polega i spodobało mi się. Nie będę pisać publicznie, jakie to korzyści mi przyniosło. Jeśli ktoś chce, to mogę podzielić się tą wiedzą w kontakcie prywatnym.

Niektóre banki oferują możliwość otwarcia subkonta "Smart Saver". Polega to na tym, że ustawia się od każdej wychodzącej transakcji pewien procent lub kwotę, która w momencie wykonania przelewu automatycznie zostaje przelana na to subkonto. Z naszego konta rozliczeniowego pobierana jest większa suma, ale ta różnica nadal zostaje w naszych rękach. Zmienia tylko lokalizację.

4. Inwestowanie także jest formą oszczędzania.
Temat inwestycji warto jednak poruszyć ze specjalistami w tej dziedzinie, gdyż jest to już wyższa szkoła zarządzania swoim kapitałem i takie rzeczy należy robić z głową.

5. Ubezpieczenie na życie w wypadku śmierci, nieszczęśliwego wypadku, choroby
Coś, co dla wielu osób nadal jest stratą pieniędzy, bo cały się wrzuca a nic się nie otrzymuje. I chwała Bogu. Jeśli nie musisz korzystać z ubezpieczenia to znaczy, że żyjesz, jesteś zdrowa i względnie nic poważnego Ci nie dolega.
Ja osobiście uważam, że warto się ubezpieczyć. Jest to forma oszczędzania długoterminowego, które zwróci się w postaci jakiejś kwoty dla naszych bliskich po naszej śmierci a w razie jakiegoś zdarzenia losowego, będzie wsparciem finansowym dla nas.
Ubezpieczenie też powinno być dobrane pod kątem naszej sytuacji materialnej i życiowej. Inne ubezpieczenie będzie posiadać osoba, która posiada własną rodzinę i chce zabezpieczyć małżonka oraz dzieci a inne osoba, która jest singlem i potrzebuje ubezpieczyć tylko siebie na przykład na wypadek jakiejś choroby, pobytu w szpitalu lub innego zdarzenia, które wykluczy ją na jakiś czas z pracy (oby nie na zawsze).

6. Jeśli jesteś rodzicem, oszczędzaj dla swoich dzieci i ucz swoje dzieci oszczędności od najmłodszych lat.

7. Unikaj długów. Jeśli już jakieś zaciągniesz, staraj się spłacić je możliwie najszybciej. Wydawaj tyle, ile zarabiasz.

8. Sprawdź, na czym możesz oszczędzić:

  • zobacz, w jakim sklepie możesz kupić taniej produkty, z których korzystasz codziennie;
  • płać rachunki przez Internet, zaoszczędzisz na opłacie transakcyjnej;
  • porównaj oferty od operatorów sieci telefonii cyfrowej, wybierz bardziej korzystną;
  • jeśli zdecydowałaś się na ubezpieczenie, porównaj oferty w różnych agencjach;
  • wybierz ten bank, który nie pobiera opłat za prowadzenie konta;
  • korzystaj z wyprzedaży lub promocji ale uważnie i nie w przypadku wszystkich artykułów;
  • stawiaj na jakość (zwłaszcza w przypadku artykułów, które mają posłużyć kilka lat) - warto wydać więcej jednorazowo niż mniej a często lub dokładać do naprawy, reklamacja też zabiera dużo czasu;
  • wejdź do sklepu, obejrzyj produkt i jeśli masz możliwość kup go przez Internet z dostawą do punktu sprzedaży. Zapłacisz mniej i unikniesz opłaty za transport - w przypadku zakupu artykułów poniżej kwoty potrzebnej do zwolnienia z opłaty transportowej. Ja tak robię w przypadku książek, artykułów AGD lub RTV;


Kurs Crowna, a właściwie Pismo Święte uczy jeszcze o tym, że tak naprawdę nikt z nas nie posiada niczego na własność. Wszystko, co mamy, otrzymaliśmy od Pana Boga w dzierżawę i naszym zadaniem jest mądrze tym gospodarować i uczyć tego innych. 
WSZYSTKO, CO MAM NALEŻY DO PANA BOGA.
Oszczędzaj tyle, ile potrzebujesz na konkretny cel. Nie gromadź sobie skarbów na ziemi, dbaj przede wszystkim o to, aby osiągnąć życie wieczne (por. Mt 6, 19).


Myślę, że to, co napisałam o możliwościach i sposobach oszczędzania na początek wystarczy. Jeśli ktoś już od dawna oszczędza, to z pewnością jest w tym temacie nieźle zorientowany. Jeśli ktoś chciałby więcej informacji to odsyłam choćby do wspomnianej już przeze mnie książki H. Daytona.

W kolejnym poście z dziedziny ekonomii będzie o tym, jak ustalać budżet i nim gospodarować.
Zachęcam raz jeszcze do komentarzy tutaj lub na Facebook'u. 
Przypominam też, że w wersji bloga na komputer, stronę można subskrybować. W wersji mobilnej chyba nie jest to możliwe - przynajmniej ja nie znalazłam tej opcji, a jeszcze nie jestem na tyle mądra, żeby takie coś ustawić ;). Jak ktoś wie, to może się w tym temacie podzielić ze mną swoją wiedzą.

Z pamięcią w modlitwie
Księżniczka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz